Ośrodki biomedycyny i rehabilitacji

Zastosowanie temperatur kriogenicznych w biomedycynie usprawnia leczenie choroby zasadniczej i pozytywnie wpływa na choroby towarzyszące. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnej krioterapii, stymulacja organizmu w kriokabinach uruchamia mechanizmy przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Literatura fachowa dowodzi, że zmniejsza ona także intensywność odczuwania bólu i poprawia sprawność ruchową.

Dostępne badania potwierdzają zalety stosowania krioterapii jako metody leczenia depresji i stanów lękowych. Ponadto, regularne korzystanie z zabiegów redukuje zaburzenia snu i nastroju. Gospodarka hormonalna także reaguje na temperatury kriogeniczne. Stwierdzono, że związane z tym uwalnianie się hormonów ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie zaburzeń afektywnych i lękowych.

Przypuszcza się, że dzięki działaniu antyoksydacyjnemu i przeciwzapalnemu krioterapia ogólnoustrojowa jest również przydatna w zapobieganiu chorobie Alzheimera, a także w pewnym stopniu, w leczeniu stwardnienia rozsianego i fibromialgii. Poprawa zdrowia jest zauważalna w sferze sprawności i funkcji psychomotorycznych ciała, ale także w ograniczeniu oczopląsu i spastyczności kończyn.

Szeroko zakrojone badania, potwierdzają korzystny wpływ krioterapii na leczenie chorób reumatycznych i schorzeń ortopedycznych. Zastosowanie krioterapii ogólnoustrojowej generuje efekty istotne dla polepszenia zdrowia już po krótkotrwałym jej stosowaniu oraz przyspiesza powrót do zdrowia w ciągu całego okresu leczenia. Krótkotrwała redukcja bólu umożliwia zastosowanie intensywnej fizjoterapii i terapii zajęciowej, co sprawia, że zabieg ten stanowi cenną pomoc w kinezyterapii. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe pozwala pacjentowi uczestniczyć w sesjach z intensywnymi ćwiczeniami. Zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej są stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i z reguły dobrze tolerowane przez organizm. Z punktu widzenia korzystających z krioterapii, zabiegi te są nieodzownym elementem procesu rehabilitacji.

Lista dziedzin biomedycyny, w których krioterapia ogólnoustrojowa może odgrywać istotną rolę jako leczenie pomocnicze:

  1. Ortopedia (działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe)
  2. Neurologia (znaczna poprawa w przebiegu chorób autoimmunologicznych, obniżenie napięcia mięśniowego, stymulacja zmian w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego)
  3. Kardiologii (Krioterapia poprawia krążenie krwi
  4. Problemach psychicznych (poprawa zdrowia psychicznego: hormony, głęboka relaksacja, uspokojenie)
  5. Immunologii (przepływ krwi, wzrost poziomu hemoglobiny, leukocytów, płytek krwi)
  6. Leczenie bólu (u osób nieuleczalnie chorych)
  7. Reumatologii (leczenie napięcia mięśniowego, kojenie bólu, działanie regeneracyjne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe)
  8. Fizjoterapii/Kinezyterapii
  9. Rehabilitacji (leczenie napięcia mięśniowego, kojenie bólu, działanie regeneracyjne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe)
  10. Dermatologii (produkcja kolagenu, natlenienie, działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe)