Kabiny kriogeniczne w rehabilitacji

Kabiny kriogeniczne w rehabilitacji

Co sprawia, że kapsuły kriogeniczne są tak chętnie wykorzystywane w rehabilitacji? Przede wszystkim naturalny charakter krioterapii, która wykorzystuje zimno do przywrócenia równowagi funkcjonowania organizmu. Jest zabiegiem nie tylko bezpiecznym, ale przede wszystkim efektywnym. Kriokomory w rehabilitacji wykorzystują niskie temperatury, aby stymulować naturalne mechanizmy obronne ludzkiego organizmu. Rehabilitanci doceniają przede wszystkim działanie przeciwbólowe i regeneracyjne, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe oraz leczenie napięcia mięśniowego.

Jak działa krioterapia?

Zimno oddziałuje na organizm człowieka dwuetapowo. Najpierw następuje gwałtowne zwężenie naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejszenie przepływu krwi i obniżenie metabolizmu. Ciało człowieka znajdującego się w kabinie kriogenicznej broni się w ten sposób przed utratą ciepła. Ten etap trwa jednak tylko chwilę. Następnie organizm rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje nawet czterokrotnie większy przepływ krwi. W czasie sesji rehabilitacyjnej zwiększa się dotlenienie organizmu – również najgłębiej położonych tkanek.

Obniżeniu ulega napięcie mięśniowe za sprawą zmniejszenia przewodnictwa nerwowego oraz silnego działania przeciwbólowego. Co więcej, mięśnie stają się bardziej elastyczne i sprawne. Dzięki temu pacjent jest w stanie wykonywać większy niż normalnie wysiłek. Rehabilitacja kriogeniczna jest więc szczególnie skuteczna terapeutycznie, gdy jest stosowana przed wszelkimi ćwiczeniami ruchowymi. Ma to wielkie znaczenie w leczeniu chorób układu ruchowego.

Wpływ krioterapii na człowieka zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od różnicy temperatur między ciałem pacjenta a wnętrzem kabiny kriogenicznej, ilości ciepła w organizmie i tempa jego utraty, jak również czasu trwania sesji.

Kiedy stosować krioterapię w rehabilitacji?

Badania naukowe wykazały, że kapsuły kriogeniczne są szczególnie skuteczne w leczeniu chorób narządu ruchu o podłożu autoimmunologicznym, jak reumatoidalne zapalenie stawów lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Kriokomory są też niezastąpione w przypadku chorób tkanek miękkich (myositis, fibromyositis, kolagenozy), chorób narządu ruchu o podłożu metabolicznym (np. dna moczanowa), urazowym i przeciążeniowym, chorób psychicznych (zwłaszcza nerwic i zespołów depresyjnych), chorób neurologicznych, zespołów korzeniowych, stwardnienia rozsianego czy niedowładów spastycznych.

Jakie są główne korzyści rehabilitacji w kriokomorze?

  • działanie przeciwbólowe i polepszenie sprawności ruchowej, co pozwala na szersze zastosowania kinezyterapii i osiąganie lepszych wyników rehabilitacji;
  • wzrost siły mięśniowej i przyspieszone gojenie się urazów;
  • usprawnia krążenie oraz ułatwia usuwanie toksyn z organizmu;
  • pobudza układ odpornościowy, ochrania organizm przed infekcjami, anginą, grypą, przeziębieniem itp;
  • zmniejszenie aktywności procesów zapalnych i obrzęków;
  • działa przeciwkrwotocznie, zmniejsza krwawienie i zapobiega powstawaniu krwiaków pourazowych;
  • zwalcza zmęczenie, bóle głowy, problemy ze snem, podnosi witalność – idealna odnowa biologiczna dla osób przemęczonych i zapracowanych;
  • pomaga zwalczać objawy depresji, polepsza nastrój i relaksuje.
     
Kabina kriogeniczna – sposób użytkowania

Przed skorzystaniem z krioterapii należy udać się po skierowanie do lekarza specjalisty lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad zdrowotny pacjenta, by ustalić, czy nie ma żadnych przeciwskazań do korzystania z kriokomory. Przeszkodą najczęściej są problemy z układem krwionośnym, dlatego szczególnie ważny jest zbadanie ciśnienia tętniczego. Do przeciwskazań zaliczyć należy też klaustrofobię, awersję do zimna, krioglobulinemię, chorobę Reynauda, niedoczynność tarczycy, ostre schorzenia dróg oddechowych, zmiany skórne o charakterze ropno-zapalnym, neuropatie układu współczulnego i wychłodzenie organizmu.

Przed wejściem do kapsuły kriogenicznej należy zadbać o odpowiedni ubiór. Nieodzowna będzie bawełniana bielizna, rękawiczki oraz zakolanowe skarpety. Zaleca się też stosowanie maski ochronnej na nos i usta. Niedopuszczalne jest noszenie biżuterii. Kriokomora to sterowane komputerowo, zamknięte urządzenie, które schładza powietrze w swym wnętrzu za pomocą ciepłego azotu. Na oddziaływanie zimna wystawione jest całe ciało pacjenta, za wyjątkiem jego głowy.

Sama sesja rehabilitacyjna odbywa się w temperaturze około -140 stopni. Odczuwalne zimno nie jest jednak nieprzyjemne, dzięki występowaniu niewielkiej wilgotności. Po maksymalnie trzech minutach osoba rehabilitowana wychodzi z kabiny. Aby maksymalnie wykorzystać skutki sesji pacjent powinien przez kilkadziesiąt minut wykonywać właściwe ćwiczenia gimnastyczne. Chodzi tu o ćwiczenia grupowe o charakterze ogólnousprawniającym oraz ćwiczenia indywidualne: czynne w odciążeniu, czynne z uporem i izometryczne. W tym czasie do organów, mięśni i wszystkich komórek ciała rozprowadzana jest krążąca cztery razy szybciej, silnie utleniona krew. Ma to działanie regenerujące i pobudzające.

Kapsuły kriogeniczne - rewolucja w lecznictwie?

Zastosowanie kapsuł kriogenicznych jest prawdziwym przełomem w lecznictwie. Uwzględnienie krioterapii w rehabilitacji wpływa pozytywnie na jej efekty końcowe oraz poprawia ogólną jakość życia pacjentów. Sesja w kriokomorze zastosowana przed kinezyterapią działa przeciwbólowo i relaksacyjnie, co zwiększa efektywność kuracji. Jej wysoka skuteczność znacznie poprawia sprawność fizyczną pacjentów. Przy prawidłowym zastosowaniu jest niezastąpionym wsparciem podstawowego leczenia. Należy jednak mieć na uwadze zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania. Pozwoli to na uniknięcie niepożądanych komplikacji i pomoże w skutecznym zakończeniu terapii.